İlk prototipimiz Well'i yakından tanıyın

Well Künyesi

Yapım Başlangıcı

20 Nisan 2011

Tipi

Engelsiz Trawler Yacht

Boyutu

19 Metre

Tasarım

Tunç Tonger Makine Mühendisi
Hacı Mehmet Hekim Mimar

Mühendis

Fatih Akçan Gemi İnşaatı Mühendisi

Yapıldığı Yer

Ustaoğlu Yat ve Gemi Sanayi, Zonguldak

Denize İndiği Tarih

30 Temmuz 2012

Well'in Özellikleri

Hidrolik Hareketli Platform Senaryosu

Engelli kişi, tekerlekli sandalye üzerinde iken platform yüzeyine çıkma için, sisteme entegre edilen elektronik algılayıcılar sayesinde kimsenin yardımı olmadan elindeki kumanda vasıtasıyla istediği yüksekliğe getirerek üzerine sevk olacak ve üzerindeyken istediği mesafeye inebilecek. İsterse vücudunu beline kadar denize sokacak isterse sadece ayaklarını serinletebilecek. Tüm bunların yanı sıra ellerini ya da parmaklarını kullanamayan kişiler de tekne personeline sesli komut vererek yukarıda anlatıldığı şekilde sistemi istediği gibi yönetebilirler.

Hidrolik Hareketli Pasarella Senaryosu

Engelli kişi, üzerinde bulunduğu hareketli platformdan makul bir seviyede pasarellaya kendini sevk edecek ve paserellayı tekneden belirli bir uzaklığa kadar açarak, ister deniz seviyesinin altında, isterse de deniz seviyesinin üzerinde 180 derecelik hareketler yaparak kendini kimsenin yardımı olmadan yine sisteme entegre edilen algılayıcı sensörler sayesinde kumanda ederek kendilerini rehabilite edebilecektir. Tüm bunların yanı sıra ellerini ya da parmaklarını kullanamayan kişiler de tekne personeline sesli komut vererek yukarıda anlatıldığı şekilde sistemi istediği gibi yönetebilirler.

Hidrolik Hareketli Oturma Grupları Senaryosu

Engelli kişi, tekerlekli sandalyeden tekne üzerinde bulunan oturma gruplarından herhangi birine kendini sevk etmesi isteminde koltuk oturma yüzeylerini otomatik olarak yükseltebilen pistonları yine elindeki kumanda ya da tekne içersindeki dokunmatik ekranda koltuk ara yüzüne gelerek koltuğu istediği kadar alçaltabilecek ve rahatça koltuğa kendini sevk edebilecektir. Yine koltuktan tekerlekli sandalyeye geçmek istediğinde ise koltuğu yükseltip tekerlekli sandalyeye rahatça geçebilecektir. Tüm bunların yanı sıra ellerini ya da parmaklarını kullanamayan engelliler tekne personeline sesli komut vererek yukarıda anlatıldığı şekilde sistemi istediği gibi yönetebilirler.

Kabin ve ortak alan Kontrol Senaryosu

Engelli kişi, kabinlerinde ya da ortak alanlarda iken, mekan içersindeki çoklu ortam, eğlence ve okuma sistem ekipmanlarını, bu alanlarda bulunan dokunmatik ekrana entegre olmuş arayüzler vasıtasıyla kontrol edebilir, diğer mekanlardan ayrı bir şekilde farklı bir atmosfer yaratabilirler, yine bu arayüzler vasıtasıyla kabin sıcaklıklarını istediği sıcaklığa yükseltip istediği sıcaklığa düşürebilirler. Wc bölümlerinde bulunan otomatik alafranga tuvalet ünitelerini bu sistem vasıtasıyla kontrol edebilirler.

Arıza Gösterge Senaryosu

Yukarıda anlatılan tüm kurgular, ana bir kontrol panosu üzerinden kontrol edilebilmekte ve herhangi bir arıza esnasında, hem kontrol panosu üzerinde hem de bu sisteme entegre edilecek dijital ekipmanlar sayesinde ( dokunmatik ekran vb..) üzerinde belirleyecek ikaz ışıkları sayesinde arıza noktasını gösterecek ve hemen müdahale şansı tanıyacaktır. Bu sistemde de arıza olması halinde teknenin genel alarma sistemine bir uyarı göndererek engelli kişi nerede sıkıntıya girdiyse ana alarm paneli üzerinden yerini gösterecek ve anında yardımlarına koşabilme kabiliyeti sağlayacaktır.

Akıllı Kontrol Sistemi

Kullanıcılar kimseye ihtiyaç duymadan tv, ses sistemi, yataklar, kapılar, klima, aydınlatma elemanları gibi tüm elektrikli cihazları kontrol edebilir.

Hareketli Yataklar

Teknede yer alan tüm kabin yatakları 5 hareketli hastane tipi yataklardır.

Panik Butonları

Teknede yer alan tüm kabin ve banyolarda hastanelerde bulunan panik butonları mevcuttur.

Tekneyi Kullanabilme

Fly bridge katı ve ana güverte katındaki kokpit tasarımı, tekerlekli sandalyeli kişinin rahatça tekneyi kullanabileceği şekilde tasarlanmış ve uygulanmıştır.

Ergonomik Kapı Geçişleri

Teknde yer alan tüm kapılar tekerlekli sandalye ile hareket eden kullanıcıların rahatça geçebilmesi için 1 metre genişliğindedir.

Doğaya Saygılı Enerji Üretimi ve Tüketimi

Teknede jeneratör ve alternatörlerin dışında güneş ve rüzgar enerjilerinden faydalanılmaktadır. Teknenin üst bölümü solar panellerle kaplıdır.

Erişilebilir Bir Yolculuk Deneyimi

Teknede yer alan tuvaletler ve tüm alanlar erişilebilirlik standartlarına uyumludur.

Hemzemin Güverteler

Özel tasarımla optimum şekilde hemzemin hale getirilmiş güverteler.

Wellabled Copyright 2015 All Reserved