07 Eylül 2014 | Kent TV

Engelsiz Tekne Turu

Dünyada engelliler için tasarlanan ilk tekne olma özelliği taşıyan Wellabled, D-Marin Turgutreis'ten denize açıldı.

Engelli insanların engelsiz deniz yaşamına kazandırılması ile bu kişilerin sosyal yaşamlarını hareketlendirmek ve genişletebilmek amacıyla, sahibi olduğu OASİS Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması bünyesinde dünyanın "Engelli dostu" ilk teknesini üreten İşadamı Tunç Tonger, teknesini Well-abled adı verilen proje kapsamında engellilerin hizmetine sundu. Tonger'in kendi kullanımı için ürettiği Well teknesi, Bodrum'dan iki gün boyunca denize açılarak engelli çocuk, genç ve yetişkinlere deniz keyfi yaşattı. İlk gün yabancı engelli turistlerle yapılan turun ikinci gününe ise Bodrum'dan bir engelli grup katıldı.

ANB Travel ve D-Marin sponsorluğunda gerçekleştirilen tekne turuna, Bodrum Engelli Haklarını Koruma Derneği Başkanı Esma Ezenel, D-Marin Turgutreis Müdürü Faruk Günlü, ANB Travel Handikap Tatil Satış ve Pazarlama Sorumlusu Gamze Damen de katıldı. Türkiye'nin ilk engelli dalış eğitmeni ve Dünya Engelli Serbest Dalış Rekortmeni Ufuk Koçak ile Engelli Spor Akademisi Derneği Başkanı Vedat Osmanoğlu da tekne turuna katılanlar arasındaydı.

Aileleriyle birlikte Turgutreis D-Marin'den denize açılan Bodrumlu engelliler, Çataladası'na doğru yola çıktı. Çataladası açıklarında demir atan Well teknesinin konukları, gönüllerince yüzerek denizin tadını çıkardı.

Tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren engellilerin ulaşamayacağı hiçbir nokta kalmayacak şekilde tasarlanan teknenin kıç tarafında engellilerin yüzebilmesi için yapılan hidrolik platform aracılığıyla denize giren katılımcılar, mavi yolculuk keyfini bir günlüğüne de olsa yaşamaktan çok mutlu olduklarını ifade ettiler. Teknenin iç kısmında yer alan hidrolik kat asansörü ile hem alt kamaralara hem de üst güverteye diledikleri gibi inip çıkan engelliler, banyo ve tuvaletlerdeki donanımlar sayesinde özgür bir deniz tatilinin keyfine vardılar.

Tekne turuna katılan Dünya Dalış Rekortmenimiz Ufuk Koçak da özellikle engelli genç ve çocuklara böyle bir imkan yaratılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Koçak, "Şunu kimse unutmasın ki engelli birey yoktur, engellenen birey vardır. Yollar, binalar engelli olabilir. Ama engelli insan yoktur. Bu bilinçle hareket edersek, hareket kabiliyeti kısıtlı insanlar da sosyal hayatın tüm aşamalarına büyük bir rahatlıkla katılabilecektir" dedi.

Engelli Haklarını Koruma Derneği Bodrum temsilcisi Esma Ezenel de engelliler için hazırlanan sosyal sorumluluk projesinin çok güzel bir amaca hizmet ettiğini belirterek, "Arkadaşlarımız, denize çok rahat girdiler. Bu ekibe teşekkür ediyorum. 'Engel-sizsiniz' anlayışı üzerine farkındalık yaratmak bizlerin hedefi. Toplumda bu duyarlılığın her geçen gün artması bizleri çok mutlu ediyor." diye konuştu.

Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:

Wellabled Copyright 2015 All Reserved