02 Ekim 2012 | Milliyet

2.5 milyon Euro’ya denizde engeli kaldırdı

Well-Abled adı verilen dünyanın ilk engelli teknesini 2.5 milyon euro’luk yatırımla hayata geçirdiklerini anlatan Tonger, “19 metrelik teknemizde her şey engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda tasarlandı. Patent başvurusunda bulunduğumuz platformumuz ile engelliler tekerlekli sandalyeleriyle denize girip serinleme ve jakuziye girme imkânına sahip olacak. Geliştirilen özel yazılım sayesinde iPad yardımıyla gemideki bütün araçları yönetebilecekler” dedi.

Tonger yılın bir bölümünde kendisinin kullanacağı tekneyi 8 aylık dönemde ise başarılı engelli sporculara tahsis etmeyi hedefliyor.

Patent için başvurdu

1988’de trafik kazasında omurilik felçlisi olan Tonger, 110 kişinin çalıştığı Oasis adındaki medikal firmasının sahibi. Medikal ürünlerini 15 ülkeye ihraç eden Tonger, yatla ilgili şunları anlatıyor:

“Bu tekneyi yapmaya 2 sene önce karar verdik. Benim denize olan tutkumdan dolayı inşa etmeye başladık. Ancak gördük ki, engellilere yönelik benzer bir tekne dünyada yok. Teknede engelliyi denize sokmak için platformlar yapıldı. Bu cihazla engelli kişi tekneye binip çıkabiliyor ve tekerlekli sandalyeyle denizin 1 metre altına kadar ‘pasaplatform’ adını verdiğimiz sistem sayesinde yüzme pozisyonuna giriyor. Yüzdükten sonra platform yükseldiğinde sandalyeye oturur vaziyette yukarı kalkabiliyor. Ellerini kullanabilen bir engelli tek başına bu işlemleri güvenli bir şekilde yapabiliyor. Bunun patent başvurusunu yaptık.”

Dijital dümen...

Bir iPad’le teknede bütün sistemlerin kontrol edilebildiğini anlatan Tonger, “Teknedeki asansör 3 kat arasında tekerlekli sandalyeyle erişim sağlıyor. Alarm sistemi de engellinin yere düşmesi halinde devreye giriyor. Dümen sistemi ise tamamen dijital. Engelli parmağıyla bile gemiyi kullanabiliyor” dedi.

Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:

Wellabled Copyright 2015 All Reserved